Upis na FESB u prvi semestar akademske godine 2021./2022. provodit će se putem razredbenog postupka za kandidate koji su se prijavili na raspisani natječaj za upis studenata u prvu godinu studija. Na FESB se mogu upisati i kandidati koji su započeli studij na nekom drugom visokom učilištu ako ispunjavaju uvjete koje FESB u takvom slučaju propisuje.
Na natječaj za upis preddiplomskog sveučilišnog ili preddiplomskog stručnog studija Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje mogu se prijaviti pristupnici koji imaju završenu četverogodišnju srednju školu i uspješno položenu državnu maturu. Rang lista za upis na studij sastavlja se prema bodovima koje ostvare prijavljeni pristupnici. Bodovi se mogu ostvarivati u sljedećim kategorijama:
Broj bodova koje kandidat ostvaruje na pojedinim elementima iz kategorija 1 i 2 računa se prema sljedećoj formuli:
Ukupan broj bodova na svim studijskim programima ograničen je na 1000.
Uspjeh u srednjoj školi
Na temelju postignutog uspjeha u srednjoj školi prijavljeni pristupnici mogu ostvariti najviše 40 % ukupnog broja bodova, odnosno najviše 400 bodova. Broj bodova koje kandidat ostvaruje na temelju uspjeha u srednjoj školi računa se tako da se u gornjoj formuli kao „Postignuti rezultat“ uvrsti prosjek ocjena iz svih predmeta tijekom četverogodišnjeg školovanja. U nazivnik se kao „Najveći mogući rezultat“ uvrsti 5,0 jer je to najveći mogući prosjek ocjena.
Ispiti na državnoj maturi
Na temelju rezultata ostvarenih na ispitima državne mature prijavljeni pristupnici mogu sve zajedno ostvariti najviše 60 % ukupnog broja bodova, odnosno najviše 600 bodova. Predmeti relevantni za bodovanje pri sastavljanju upisnih rang lista utvrđeni su u ovisnosti o vrsti studija kojeg pristupnik želi upisati. Pored predmeta relevantnih za bodovanje, neovisno o vrsti studija, nužno je položiti i ispite državne mature iz Hrvatskog jezika te Engleskog jezika na osnovnoj razini.
Broj bodova koje kandidat ostvaruje na temelju rezultata ispita državne mature računa se tako da se u gornjoj formuli kao „Postignuti rezultat“ uvrsti postotak riješenosti testa na dotičnom ispitu. „Najveći mogući broj bodova po elementu“ koji se može dobiti za pojedini predmet, u ovisnosti o odabranom studijskom programu, naveden je u tablici danoj u nastavku.
Studij | Predmet | Vrjednovanje | Najveći broj bodova |
Preddiplomski sveučilišni studij Elektrotehnike i informacijske tehnologije | Matematika (A) * Fizika Informatika |
36 % 18 % 6 % |
360 180 60 |
Preddiplomski sveučilišni studij Računarstva | Matematika (A) * Fizika Informatika |
36 % 18 % 6 % |
360 180 60 |
Preddiplomski sveučilišni studij Strojarstva | Matematika (A) * Fizika |
36 % 24 % |
360 240 |
Preddiplomski sveučilišni studij Brodogradnje | Matematika (B) * Fizika |
36 % 24 % |
360 240 |
Preddiplomski sveučilišni studij Industrijskog inženjerstva | Matematika (B) * Fizika Informatika |
36 % 18 % 6 % |
360 180 60 |
Preddiplomski stručni studij Brodogradnje | Matematika (B) * Fizika |
36 % 24 % |
360 240 |
Preddiplomski stručni studij Elektrotehnike | Matematika (B) * Fizika Informatika |
36 % 18 % 6 % |
360 180 60 |
Preddiplomski stručni studij Računarstva | Matematika (B) * Fizika Informatika |
36 % 18 % 6 % |
360 180 60 |
Preddiplomski stručni studij Strojarstva | Matematika (B) * Fizika |
36 % 24 % |
360 240 |
Kada uz neki predmet u gornjoj tablici piše u zagradi „viša razina“ (oznaka A), to znači da je uvjet za upis na naznačeni studij taj da dotični predmet bude položen na višoj razini. Pristupnik koji nije položio taj predmet na višoj razini nema pravo upisa na naznačeni studijski program, bez obzira na možebitne druge ostvarene uspjehe. „Najveći mogući rezultat“ u formuli za izračunavanje ostvarenog broja bodova u tom je slučaju 100.
Ako uz naziv predmeta u zagradi stoji „osnovna razina“ (oznaka B), kao valjani uvjeti za upis na naznačeni studijski program prihvaćaju se obje razine, pri čemu se za položenu višu razinu predmeta dodjeljuje 1,6 puta veći broj bodova nego kod položene osnovne razine, uz isti postotak riješenosti testa. U potonjem slučaju, „Najveći mogući rezultat“ u formuli za izračunavanje ostvarenog broja bodova je 160.
Predmeti uz čiji naziv u gornjoj tablici stoji zvjezdica (*) predstavljaju nužne uvjete za upis na naznačeni studijski program. Pristupnici koji nisu položili neki od tih predmete nemaju pravo upisa na naznačeni studijski program, bez obzira na broj bodova koje ostvaruju na drugim predmetima i/ili uspjehu u srednjoj školi. Ako se uz naziv predmeta ne pojavljuje posebna oznaka zvjezdicom (*) to znači da dotični predmet nije uvjet za upis na naznačeni studij. Pristupnici koji nisu položili taj predmet mogu pristupiti rangiranju za upis na studij, ali ne ostvaruju bodove iz tog predmeta.
Dodatna učenička postignuća
Pristupnici stječu pravo izravnog upisa na studij ukoliko su, uz položenu državnu maturu, tijekom srednje škole osvojili jedno od prva tri mjesta na državnom ili županijskom natjecanju iz Matematike, Fizike ili Informatike (kategorije: Primjena algoritama i Razvoj softvera). Potvrdu/diplomu/svjedodžbu o postignutom uspjehu potrebno je, najkasnije do 1. srpnja 2021. godine, dostaviti prodekanu za nastavu na gore navedenu adresu uz obvezno navođenje studijskog programa kojeg se želi upisati.
Provođenje ispita državne mature, objava rezultata, potvrda liste prioriteta te objava konačnih rang lista za upise na studijske programe odvijat će se sukladno kalendaru aktivnosti Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja.
Sveučilišni, odnosno stručni studijski program na FESB-u može se upisati i prijelazom s drugih srodnih studijskih programa koji se izvode na drugim visokim učilištima u RH ili izvan nje. Maksimalni broj studenata koji se mogu upisati prijelazom s drugih visokih učilišta ograničen je kapacitetom FESB-a. U slučaju da prijavljeni broj studenata koji želi prijeći s drugih visokih učilišta prelazi kapacitete FESB-a obavit će se rangiranje pristupnika prema prosjeku ocjena priznatih kolegija.
Studenti mogu prijeći sa drugih visokih učilišta i upisati studijski program na FESB-u ili promijeniti studijski program ako već studiraju na FESB-u, samo ako im odgovarajući Odbor za studijske programe prizna na studijskom programu kojeg žele upisati najmanje 30 ECTS bodova. U suprotnom slučaju pristupnici neće moći upisati željeni studijski program na FESB-u.
NAPOMENA
Studenti koji već studiraju na nekom od studijskih programa na FESB-u mogu u tijeku studiranja jednom promijeniti studijski program.
Za kandidate prijavljene za upis u upisnoj kvoti za kandidate Hrvate izvan Republike Hrvatske (pripadnici hrvatske manjine u europskim državama i Hrvati iseljenici u prekomorskim i europskim državama te njihovi potomci) vrijede isti uvjeti upisa u prvu godinu preddiplomskih studija Fakulteta, kao i za hrvatske državljane i državljane zemalja članica Europske unije s time da kandidati Hrvati izvan Republike Hrvatske nemaju obvezu polaganja ispita državne mature. Ako žele ostvariti i dodatne bodove, osim onih stečenih na temelju uspjeha iz srednje škole, morat će polagati ispite državne mature. Za upis na studij mogu se prijaviti kandidati koji su završili četverogodišnju srednju školu i imaju dobro znanje hrvatskog jezika.
Prijavu za upis potrebno je predati u službu Protokola Fakulteta ili poslati poštom na adresu Fakulteta u razdoblju od 21. lipnja do uključivo 21. srpnja 2021. godine.
Za prijavu je potrebno predati:
Uz dokumente izdane na stranom jeziku, kandidat je dužan priložiti prijevod ovjeren kod ovlaštenoga sudskog tumača.
Nepotpune prijave neće se razmatrati.
Kandidati koji su srednjoškolsko obrazovanje završili izvan Republike Hrvatske trebaju pokrenuti postupak priznavanja inozemne školske kvalifikacije. Postupak priznavanja provodi Agencije za odgoj i obrazovanje. U sklopu prijavne dokumentacije kandidati trebaju predati rješenje o priznavanju inozemne srednjoškolske kvalifikacije. Ukoliko u trenutku prijave kandidati neće imati rješenje, dužni su dostaviti potvrdu Agencije o pokrenutom postupku priznavanja inozemne školske kvalifikacije. Rješenje o priznavanju inozemne obrazovne kvalifikacije za potrebe upisa na visoka učilišta kandidati koji ostvare pravo upisa u ovoj upisnoj kvoti trebaju dostaviti u Studentsku službu najkasnije do termina upisa.
Postupak priznavanja inozemne srednjoškolske kvalifikacije u potpunosti je odvojen od postupka prijave studijskih programa na visokim učilištima i važno je pravovremeno se obratiti gore navedenoj agenciji kako bi cijeli postupak bio na vrijeme završen.
Kandidat je dužan samostalno paralelno provesti oba postupka (postupak priznavanja inozemne srednjoškolske kvalifikacije i postupak prijave ispita državne mature i/ili prijave studijskih programa).
Rangiranje kandidata i upis kandidata koji su ostvarili pravo upisa u ovoj upisnoj kvoti bit će provedeni u rujnu 2021. godine.
[*] Odnosi se na kandidate koji su se odlučili polagati ispite državne mature.
[**] Odnosi se na kandidate koji su srednjoškolsko obrazovanje završili izvan Republike Hrvatske.
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.